Prusaki – skąd się biorą i jak je zwalczyć? - SILESIA

Prusaki – skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Prusaki – skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Prusaki są rodzajami karaczanów, które nader często zasiedlają nasze otoczenie. Kuszone przez gromadzoną żywność są także nieproszonymi gośćmi piekarni i magazynów spożywczych. Rozmnażają się bardzo szybko, dzięki czemu w krótkim czasie są w stanie skolonizować całe mieszkanie.

Prusaki w domu to także zagrożenie zdrowotne, ponieważ insekty te są nosicielami wielu groźnych chorób m.in. gruźlicy, cholery, czy grypy żołądkowej. Bakterie i wirusy pozostawiają w żywności, dzięki czemu człowiek nieświadomie wprowadza do swojego organizmu groźne drobnoustroje.

Prusaki – skąd się biorą?

Prusaki – skąd się biorą? – to pytanie, które zadaje sobie niemal każdy, kto ma do czynienia z plagą tych owadów w domu. Sprzątamy przecież regularnie, dbamy również o odpowiednie zabezpieczenie szafek kuchennych, gdzie przechowujemy żywność. Należy jednak pamiętać, iż wystarczy kilka osobników, aby szybko założyć kolonię w naszym mieszkaniu. Prusaki żywią się także okruchami, resztkami owoców, włosami, czyli tym, co – mimo odpowiedniej higieny – znajduje się choćby na podłodze, czy w koszu na śmieci.

Trzeba pamiętać, iż zauważenie choćby jednego prusaka w domu powinno nas skłonić do podjęcia działań mających na celu likwidację już zadomowionych owadów, a także zapobieżenie rozwojowi kolonii. Bardzo dokładne wysprzątanie całego mieszkania jest krokiem, od którego bezwzględnie musimy rozpocząć tę walkę.

Jak zwalczyć prusaki?

Z uwagi na dużą odporność na brak pożywienia, prusaki mogą przeżyć ok. 40 dni bez dostępu do żywności. Dzięki temu, choćby najmniejsze kolonie, są wyjątkowo trudne w samodzielnym wyeliminowaniu. Zatem, jak zwalczyć prusaki? Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które przeprowadzą dezynsekcję.

Nowoczesne metody powodują, że prusaki na zwalczanie chemiczne nie są odporne. Właściwie przeprowadzony zabieg, polegający m.in. na rozłożeniu żelu, pozwala na szybkie uporanie się z problemem prusaków w naszym domu. Żel jest substancją, która stanowi atrakcyjne pożywienie dla prusaków, a przy okazji zawiera substancje neutralizujące poszczególne osobniki. To jedna z wielu metod, które wykonują specjalistyczne firmy.

Zauważając obecność prusaków w naszym otoczeniu, powinniśmy jak najszybciej skorzystać ze specjalistycznej porady. Owady te mają bowiem duże zdolności rozrodcze, dzięki czemu mogą skolonizować całe mieszkanie w krótkim czasie. Przedsiębiorcy, zajmujący się dezynsekcją, zastosują odpowiednie rozwiązania, które będą skuteczne i jednocześnie obojętne dla naszego zdrowia.