• KONTAKT

    793 023 058

  • MAIL

    silesiapest@gmail.com

FUMIGACJA

Co to jest fumigacja?
To proces likwidacji szkodników, z użyciem środków chemicznych w postaci pary, dymu czy gazu. Jest to metoda z powodzeniem stosowana już od kilkudziesięciu lat, która pozwala w bardzo skuteczny sposób pozbyć się owadów czy gryzoni, zamieszkujących nie tylko dom, ale także elementy jego wyposażenia.

Fumigacja, z uwagi na przenikalność rozpylonych fumigatorów, jest niezwykle skuteczna w przypadku materiałów o zwartej strukturze np. drewno oraz delikatnych, jak dokumenty. Metoda może polegać na ciśnieniowym wtłoczeniu odpowiedniego środka chemicznego do pomieszczenia, lub umieszczeniu w nim tzw. elektrofumigatora, który pozwala w bezpieczny dla człowieka sposób pozbyć się owadów.

FUMIGACJA DOMU

Elementy drewniane domu, czy też budynek wykonany w całości z tego materiału, jest wyjątkowo narażony na agresję szkodników. Należy wówczas wybrać metodę dezynsekcji, która pozwoli na szybkie i przede wszystkim skuteczne pozbycie się insektów. Najlepszym rozwiązaniem jest fumigacja domu.

Fumigacja pomieszczeń, lub konstrukcji domu, odbywa się najczęściej w formie namiotowania, czyli zamknięcia konkretnego obiektu w szczelnym namiocie. Wówczas do środka wtłaczana jest odpowiednia substancja, która głęboko penetrując materiał, skutecznie likwiduje wszelkie insekty.

FUMIGACJA ZBOŻA

Metoda fumigacji jest wykorzystywana również w przemyśle zbożowym. Bezpieczeństwo stosowanych gazów pozwala przeprowadzić ten zabieg w silosach, w których umieszczone jest zboże. Fumigacja będzie wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem, likwidującym różne insekty mogące bytować w zbożu.

Fumigacja zboża jest procesem kilkuetapowym, który polega przede wszystkim na dokładnej wizji miejsca, gdzie ma zostać przeprowadzona. Konieczne jest także odpowiednie uszczelnienie silosów, wtłoczenie kontrolowanej ilości gazów i weryfikacja na bieżąco ich stężenia. Po zakończeniu procesu następuje wietrzenie. Fumiganty stosowane w tym procesie są odpowiednio dobrane, gwarantując bezpieczeństwo żywności.

FUMIGACJA PALET I DREWNA

Jednym z materiałów najczęściej poddawanych fumigacji, jest drewno i palety. Niektóre przepisy międzynarodowe wymagają, aby drewno wysyłane poza granice kraju, posiadało certyfikat fumigacji. Ma to uniemożliwić rozpowszechnianie się konkretnych rodzajów insektów poprzez transport larw i jaj.

Przepisy te dotyczą także palet, na których przewożony jest towar. Fumigacja drewna, która ma spełnić wymogi przepisów międzynarodowych w niektórych krajach, musi być zakończona wydaniem odpowiedniego certyfikatu. Poświadcza on, że materiał transportowany do innego państwa, jest pozbawiony insektów w procesie profesjonalnej fumigacji.