Koronawirus – jak się zabezpieczyć? - SILESIA

Koronawirus – jak się zabezpieczyć?

Koronawirus – jak się zabezpieczyć?

W doniesieniach medialnych z ostatnich tygodni nie milknie echo wirusa, zidentyfikowanego w środkowych Chinach, w mieście Wuhan. Codzienne informacje na temat potwierdzonych przypadków choroby wywołanej przez SARS-Cov-2 wymuszają na kolejnych krajach stosowanie środków prewencyjnych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Sposobów ochrony przed wirusem jest co najmniej kilka. Pierwszym, zalecanym przez władze sanitarne, jest utrzymanie należytego poziomu higieny. Przejawia się to przede wszystkim w częstym i dokładnym myciu rąk. Istotne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od osób kaszlących oraz zakrywanie ust i nosa podczas kichania i kaszlenia. To podstawowe środki prewencyjne, stosowane w przypadku wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Koronawirus z Wuhan

Koronawirus z Wuhan został zidentyfikowany w prowincji Hubei w Chinach. To tam szacuje się największy odsetek osób zakażonych – aż 99% wszystkich przypadków na świecie. W wyniku naturalnej migracji ludności wirus pojawił się również w innych częściach globu. Potwierdzono jego obecność między innymi w Azji, Oceanii, a także w Europie – głównie we Włoszech, Francji i Niemczech.

Koronawirus wywołuje chorobę COVID-19, której przebieg przypomina nieco grypę. Objawami są: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśniowe, a także zmęczenie. Jak informują służby sanitarne, do lekarza powinny zgłosić się osoby, które powróciły z podróży do krajów o zidentyfikowanych przypadkach wirusa i odczuwają dolegliwości ze strony układu oddechowego. W tym przypadku placówki medyczne mają obowiązek wdrożenia specjalnych procedur, a także ścisłej współpracy z jednostkami sanitarno – epidemiologicznymi.

Koronawirus – jak się zabezpieczyć?

Na koronawirusa nie ma szczepionek. Jak wspomnieliśmy, liczy się profilaktyka i ograniczanie kontaktu z osobami chorymi. Zalecenia jednoznacznie wskazują, iż w każdym przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych, należy minimalizować przebywanie wśród ludzi, do czasu pełnego powrotu do zdrowia. Konieczne są również środki prewencyjne w zakresie higieny, czyli prawidłowe mycie rąk, wyrzucanie zużytych chusteczek, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, a także stosowanie – w przypadkach koniecznych – żeli odkażających dłonie na bazie alkoholu (minimum 60%).

Władze sanitarne wskazują także, że nie ma konieczności stosowania maseczek ochronnych u zdrowych. Powinny być natomiast ubierane przez osoby, które odczuwają niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, a w ostatnich 14 dniach przebywały w krajach, w których stwierdzono obecność wirusa lub miały kontakt z osobami zainfekowanymi SARS-Cov-2. Wybierając maseczki ochronne, warto pamiętać, aby miały oznaczenia CE, potwierdzające ich zgodność z obowiązującymi normami i standardami, również w zakresie materiału, z jakiego zostały wykonane.

Odkażanie samolotów i placówek medycznych

W ramach działań prewencyjnych stosowane jest również odkażanie, wykonywane na zlecenie przede wszystkim zarządców portów lotniczych czy innych podmiotów zbiorowej komunikacji. Profesjonalnemu oczyszczaniu, z wykorzystaniem preparatów skutecznie likwidujących potencjalne zagrożenie, podlegają najczęściej samoloty, powracające z krajów zagrożonych.

W Silesia – Pest dysponujemy odpowiednim sprzętem i możliwościami logistycznymi do przeprowadzenia zabiegów odkażających nawet na dużych powierzchniach. Współpracujemy zarówno z lotniskami, jak i placówkami medycznymi, w których niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej dezynfekcji. Klienci, oprócz najwyższej jakości usługi, otrzymują także niezbędną dokumentację, potwierdzającą realizację zabiegu likwidującego wirusowa w obiekcie.

W obliczu zagrożenia wywołanego przez koronawirusa liczy się przede wszystkim prewencja. Dbałość o podstawowe zabiegi higieniczne, takie jak mycie rąk, obecnie są wystarczające, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Istotne jest również odkażanie, przeprowadzane w miejscach szczególnie narażonych na obecność wirusa. W razie wystąpienia konieczności jego wykonania zapraszamy do kontaktu. Dysponujemy nie tylko niezbędnym sprzętem, ale także doświadczeniem w likwidacji tego rodzaju zagrożeń.