Jak zwalczyć szkodniki drewna? - SILESIA

Jak zwalczyć szkodniki drewna?

Jak zwalczyć szkodniki drewna?

Szkodniki drewna, jakie najczęściej możemy spotkać w elementach konstrukcyjnych budynku, w boazerii, parkiecie czy meblach, to groźny przeciwnik, którego trudno samodzielnie zwalczyć. Należy jednak pamiętać, że eliminacja drewnojadów jest konieczna, aby uniknąć zniszczenia elementów drewnianych, których naprawa bądź wymiana będzie bardzo kosztowna.

Pierwszym objawem, że szkodniki pojawiły się w domu, będą niewielkie dziurki na drewnianych elementach oraz swoiste kopczyki usypane z trocin. To znak, że należy rozpocząć intensywną walkę, aby uniknąć przykrych konsekwencji obecności drewnojadów. Innym symptomem są także delikatne dźwięki jakby kruszenia drewna, dobiegające z wnętrza belek, krokwi czy desek.

Szkodniki drewna w domu

Jeśli macie pewność, że pojawiły się szkodniki drewna w domu, należy podjąć radykalne działania. Pierwszym krokiem jest identyfikacja miejsc, w których obecne są drewnojady. Można zastosować dostępne środki impregnujące, których celem jest również zwalczanie dorosłych osobników i larw, jakie zagnieździły się w drewnie.

Należy jednak pamiętać, że to metoda nie zawsze będzie skuteczna. Jej efektywność zależy między innymi od gatunku pasożyta, z jakim mamy do czynienia. Drugą kwestią, o jakiej trzeba wspomnieć, jest szkodliwość tych preparatów dla człowieka i zwierząt domowych, dlatego też powinny być aplikowane tak, aby w pierwszej kolejności zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Zwalczanie szkodników drewna

Najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie szkodników drewna jest powierzenie tego zadania specjalistom. Mowa o profesjonalnych firmach dezynsekcyjnych, dysponujących różnymi preparatami oraz metodami zapewniającymi efektywność ich działań. Jest to o tyle istotne, że szkodniki w drewnie rozmnażają się dość szybko, a powiększająca się kolonia doprowadzi do zniszczenia elementów drewnianych.

Co więcej, aby skutecznie rozprawić się z pasożytami, konieczna jest identyfikacja gatunku, z jakim mamy do czynienia. W naszym kraju najczęściej spotyka się spuszczela pospolitego, kołatka domowego, krokwiowca piłkorożnego czy miazgowca parkietowca. Dopiero w kolejnym kroku możliwe jest dopasowanie właściwych insektycydów, które wyeliminują zagrożenie. Dziś stosuje się między innymi iniekcje specjalnymi preparatami, żele owadobójcze, a w skrajnych przypadkach także fumigację elementów drewnianych.

Zwalczanie szkodników drewna musi być wykonane niezwłocznie od momentu zauważenia pierwszych objawów obecności pasożytów. To bardzo istotne z punktu widzenia skuteczności zabiegu. Warto zadanie likwidacji drewnojadów powierzyć specjalistom, dysponującym różnorodnym sprzętem i preparatami, dopasowanymi do gatunku insekta, z jakim mamy do czynienia.