Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe? - SILESIA

Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?

Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?

Pluskwy w domu pojawiają się najczęściej w miejscach tapicerowanych, za obrazami, w szczelinach materacy, foteli, czyli wszędzie tam, gdzie mają blisko swojego żywiciela. Panuje powszechne przekonanie, iż pluskwy w mieszkaniu biorą się najczęściej z braku odpowiednich warunków higienicznych. To mit.

Insekty mogą trafić do nas na ubraniach, które znajdowały się w miejscu, gdzie pluskwa już się zadomowiła (hotele, komunikacja miejska) lub na zakupionych meblach, najczęściej używanych. Samodzielna lokalizacja pluskwy jest trudna. Owad prowadzi nocny tryb życia, skutecznie ukrywając się przed człowiekiem. Żywi się krwią, kąsając najczęściej ciało w miejscach odsłoniętych, nieowłosionych. Insekt może przenosić wiele groźnych chorób, dlatego też niezwykle ważne jest skuteczne zwalczanie pluskiew w momencie zauważenia śladów ich obecności w naszym domu.

Pluskwy łóżkowe

Pluskwy łóżkowe – to nazwa potocznie używana, z uwagi na najczęstsze miejsce bytowania insektów. Pluskwy żywią się krwią, żerując na ludziach i zwierzętach. Najczęściej spotykane są w łóżkach, materacach, w szczelinach w podłodze, za boazerią, czyli wszędzie tam, gdzie w ciągu dnia nikt ich nie zauważy. Żywiciela atakują nocą. Wstrzykują środek znieczulający, a następnie wypijają krew, stanowiącą ich pożywienie.

Pierwszym objawem obecności pluskiew w domu są swędzące punkty na ciele, przypominające alergię skórną. Najczęściej w początkowej fazie inwazji nie podejrzewamy pluskwy o ukąszenia, zrzucając winę na komary lub inne owady. Dopiero w sytuacji nasilania się objawów, ukierunkowujemy się właściwy tor, poszukując skutecznych metod walki z pluskwami.

Jak zwalczyć pluskwy?

Osoby, które zauważyły insekty w swoim otoczeniu, zastanawiają się, jak zwalczyć pluskwy łóżkowe domowymi sposobami? Nie jest to proste. Pluskwa jest odporna na wiele czynników, co czyni ją trudnym przeciwnikiem. Często rozpoczynamy od gruntownego wysprzątania mieszkania, włącznie z materacami i szczelinami w łóżku. To dobry sposób, jednakże mało skuteczny. Warto wspomnieć, iż pluskwy łóżkowe bardzo często występują w obiektach noclegowych, stanowiąc poważny problem dla właścicieli hotelu. Wówczas, rozważając, jak zwalczyć pluskwy łóżkowe, trzeba wziąć pod uwagę jedynie radykalne rozwiązania, czyli specjalistyczną dezynsekcję.

Zabieg przeprowadzany jest kilkoma metodami, dopasowanymi między innymi do charakteru obiektu. Jedną z nich jest wysoka lub niska temperatura, na którą pluskwy są wrażliwe. Wówczas wykorzystuje się parowanie, likwidujące pluskwy łóżkowe dorosłe oraz ich larwy. W niektórych przypadkach, w zależności od wielkości kolonii oraz miejsca jej bytowania, stosowane są metody chemiczne, skutecznie eliminujące insekty z naszego otoczenia. Gdzie szukać pomocy fachowców? Jedną z metod jest skorzystanie z internetu i wyszukanie hasła „pluskwy łóżkowe Katowice”. Spośród otrzymanych wyników warto wybrać firmy z branży DDD, specjalizujące się w usuwaniu pluskiew łóżkowych.

Pluskwa w domu czy hotelu to problem nie tylko higieniczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Należy podjąć skuteczne kroki likwidacji kolonii już w pierwszym momencie zauważenia śladów obecności tego insekta w naszym otoczeniu. Dobrze jest skorzystać z profesjonalnych usług dezynsekcyjnych, które definitywnie rozwiążą problem, z wykorzystaniem metod bezpiecznych dla człowieka i zwierząt domowych.