Jak pozbyć się prusaków w domu? - SILESIA

Jak pozbyć się prusaków w domu?

Jak pozbyć się prusaków w domu?

Karaczany to zdecydowanie najpopularniejsze insekty sanitarne, których pojawienie się w Europie związane jest z rozwojem handlu z Azją. Owady te są uskrzydlone, szybko się przemieszczają, żerują nocą i namnażają się w błyskawicznym tempie. Dlatego pojawienie się nawet jednego prusaka w domu powinno być znakiem do zapoznania się z domowymi sposobami na ich zwalczanie. Poniżej przedstawiamy kilka technik DIY, dotyczących skutecznego usuwania prusaków z domu.

Dlaczego prusaki w bloku są niebezpieczne?

Prusaki w domu mogą zostać przyniesione przez domowników na torbach, bagażu czy nawet z jedzeniem na wynos. Ulubionym miejscem bytowania tych szkodników są pomieszczenia, w których mają łatwy dostęp do resztek żywności, jednak zadowolą się również pastą do zębów, preparatami myjącymi czy klejem. Swoje gniazda zakładają zazwyczaj przy listwach podłogowych lub pod szafkami w łazience albo kuchni.

Chociaż bytujące prusaki w domu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla domowników, ponieważ nie gryzą, mogą przenosić niebezpieczne bakterie i wirusy. Owady te, ze względu na ich tryb życia, uważa się przede wszystkim za nosicieli salmonelli, ale też gruźlicy, trądu, cholery i różnych pasożytów. Prusaki mogą przyczyniać się do zanieczyszczania żywności i tym samym powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Karaczany roznoszą również zarodniki pleśni, szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków. To dla wielu to wystarczająco długa lista, aby sprawdzić, jak pozbyć się prusaków z domu.

Podstawowe metody usuwania prusaków z domu

Im szybsza reakcja na pojawienie się insektów, tym większa szansa, że usuwanie prusaków z domu nie będzie wymagało drastycznych środków. Poniżej znajdziesz kilka metod, jak poradzić sobie z nimi samodzielnie.

  • Częste sprzątanie miejsc, w których są przygotowywane posiłki i przechowywana żywność. Jeśli prusaki nie będą miały na czym żerować, ich populacja nie będzie się błyskawicznie rozrastać i będą łatwiejsze do wytępienia.
  • Do usunięcia niewielkiej ilości prusaków w domu można wykorzystać samodzielnie sporządzony, skuteczny środek na bazie kwasu borowego i cukru. To doskonała pułapka, ponieważ zwabione jedzeniem insekty zaniosą śmiertelnie trujący dla nich kwas borowy do gniazda. W tym wypadku należy jednak zachować ostrożność, ponieważ kwas borowy jest trujący również dla ludzi oraz innych zwierząt.
  • Podobne działanie będzie mieć mieszanina zmielonego na mąkę suchego grochu, cukru oraz przesianego gipsu. Sporządzony proszek na prusaki w domu należy wysypać w miejscu ich najczęstszego bytowania.
  • Czasem skuteczne okazuje się umycie podłogi roztworem amoniaku.
  • Prusaki w bloku można zwabić w pułapkę, smarując resztki jedzenia trującą dla nich maścią siarkową.

Trzeba przy tym pamiętać, że karaczany są szkodnikami niezwykle odpornymi na tępienie, dlatego domowe metody mogą sprawdzić się tylko w niektórych przypadkach. Jeśli sporządzane samodzielnie mieszaniny na prusaki w domu nie są skuteczne, można zastosować chemiczne środki, dostępne w sklepach. Wśród produktów można znaleźć aerozole, proszki oraz żele.

Prusaki – jak się pozbyć problemu profesjonalnie?

W przypadku dużej ilości insektów, na przykład prusaków w bloku czy w restauracji, konieczne może okazać się skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, która zrobi to sprawnie, dobrze i szybko, jak SILESIA PEST. Wybranie zawodowców to doskonałe rozwiązanie także wtedy, kiedy nie chcesz tracić czasu lub gdy obawiasz się, że insekty mogą szybko rozprzestrzenić się w domu czy mieszkaniu. Jeśli chodzi o najskuteczniejszy sposób na prusaki i to, jak się pozbyć ich na dobre, fachowcy zawsze zagwarantują największą skuteczność.