Prusak w domu – jak się go pozbyć? - SILESIA

Prusak w domu – jak się go pozbyć?

Prusak w domu – jak się go pozbyć?

Wszelkie insekty, które zamieszkują nasze otoczenie, budzą najczęściej wstręt. Szczególnie, jeśli są to owady bytujące na jedzeniu. Tak jest w przypadku prusaków i karaluchów, które trafiają do nas przede wszystkim w poszukiwaniu pożywienia. Warto dodać, iż owady te są bardzo groźne dla zdrowia człowieka, ponieważ są nosicielami zarazków wielu chorób m.in. tyfusu, gruźlicy, czy larw nicieni.

Pojawienie się prusaków lub karaluchów w naszym domu jest wyjątkowo niebezpieczne. Owady te mają bardzo dużą zdolność rozrodczą, dlatego też niewytępione w porę, mogą tworzyć ogromne kolonie, których będzie trudno się pozbyć. Żerują w nocy, dlatego też często są trudne do zauważenia.

Prusak a karaluch

Prusak, karaluch to przedstawiciele karaczanów. Są owadami kosmopolitycznymi, które najchętniej osiedlają się w środowisku zamieszkałym przez człowieka. Co to jest prusak? Prusak posiada brudnożółte z czerwonym odcieniem ubarwienie ciała i jest zdecydowanie mniejszy od karalucha. Ten z kolei charakteryzuje się czarnym ubarwieniem ciała oraz rozmiarami sięgającymi do 28,7 mm w przypadku samców.

Chcąc dokonać porównania: prusak a karaluch, można wskazać, iż oba te insekty bytują w tym samym środowisku, żywią się podobnie i są równie groźne dla człowieka. Największe różnice wynikają z ich ubarwienia i wielkości. Natomiast zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, powinniśmy podjąć radykalne środki, aby jak najszybciej wyeliminować szkodniki z naszego mieszkania.

Jak wytępić prusaki?

Zauważając obecność nieproszonych gości w naszym domu, zastanawiamy się, jak wytępić prusaki? Nie jest to proste, jednakże można spróbować zastosować gotowe trutki, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Warto także bardzo dokładnie wysprzątać mieszkanie, uszczelnić wszelkie otwory instalacyjne, a także zabezpieczyć półki z żywnością. Jeśli zabiegi te nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, musimy podjąć radykalne kroki.

Konieczna może się okazać dezynsekcja mieszkania, którą przeprowadzają profesjonalne firmy. Zabiegi wykonywane są w sposób bezpieczny dla człowieka i zwierząt domowych, a metody dobierane są indywidualnie do rodzaju insektów, które zamieszkały w naszym otoczeniu.

Zauważając obecność prusaków lub karaluchów powinniśmy podjąć natychmiastowe kroki, aby wyeliminować zalążek kolonii. Najważniejszy jest bowiem czas i odpowiednia metoda walki z nimi. Konieczne może być wykonanie dezynsekcji domu, ponieważ insekty te są nosicielami wielu chorób, dlatego też mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka.